V tomto článku bych chtěla napsat pár slov o aktuální situaci ohledně kratomu, na co kratom používám já, v čem mi pomáhá a jakým způsobem můžete pomoci i vy, pokud se chcete zapojit do řešení aktuální situace ohledně možného zákazu kratomu a jeho zařazení mezi zakázané látky. Tenhle článek v žádném případě nikoho nemá nabádat k užívání kratomu. Tento článek je pouze sdělením mých dojmů z této látky a současně popisuje, k čemu kratom já osobně využívám. Každý máme jiné zkušenosti a já bych se s vámi ráda podělila o ty své.
Hned na úvod uvedu, na co kratom používám já. Možná uvedu také pár slov o tom, kdo vlastně jsem. Jmenuji se Nikola Šaršová, je mi 28 let a pracuji jako vedoucí sociální pracovnice v domově pro seniory. Úspěšně jsem vystudoval dvě vysoké školy a baví mě jakékoli další vzdělávání. Ráda se učím nové věci, miluji sport, cestování a zajímám se o zdravý životní styl.
Moje první zkušenost s kratomem
Poprvé jsem kratom vyzkoušela asi před rokem na lezecké stěně. Vždy jsem měla neskutečný strach z výšek. Bála jsem se vylézt na malý strom, a proto jsem také začala lézt, abych se svým strachem bojovala. Na lezeckou stěnu jsem sice chodila, ale strach jsem měla stále. Až když jsem si při lezení začala dávat kratom, strach začal ustupovat, dokázala jsem se uvolnit a lépe soustředit na lezení. Konečně jsem se začala zlepšovat.
Jsem člověk, který se při lezení bude bát výšek už asi navždy. I dnes jsou situace, kdy si řeknu, že se bojím. Ale kdo aktivně leze, asi chápe, jaký strach myslím. Není to už ten totální panický strach v pár metrů nad zemí. Je to spíš respekt, který vlastně není vůbec špatný. Nicméně se teď mnohem lépe dokážu soustředit a koncentrovat na lezení. Do tohoto stavu jsem se ale dostala díky kratomu, který mi pomohl právě lepší soustředěnosti a tím mě vlastně zbavil panického strachu. Cítila jsem větší koncentraci, větší fyzické výkony a také psychické uvolnění. Často se v poslední době stane, že si kratom na lezení vůbec nedávám a cítím se již stejně dobře.
Kde mi kratom pomáhá?
Protože miluji pohyb a sport, další situací, ve které kratom používám je cvičení ve fitku. Tady jsem ho začala užívat ne kvůli nějakému strachu, jak to bylo u lezení, ale kvůli fyzickým výkonům. S kratomem cítím, že se dokáži více soustředit a moje výkony jsou znatelně lepší. Při cvičení mi kratom dodává energii a výsledky jsou mnohem vyšší, než kdybych si dala třeba kávu a nebo tolik oblíbený (a přitom tolik nezdravý a volně dostupný) nakopávač.
Víte, na co ještě je kratom skvělý? Znáte ten pocit, když to s cvičením přeženete nebo máte prostě těžký trénink a druhý den vás bolí každý sval na těle? Do toho se třeba v noci ještě špatně vyspíte? Jo, tak v tomhle mi kratom taky hodně pomáhá. Vzhledem k náročnosti tréninků, zažívám svalovou bolest často a po kratomu se moje tělo uvolní a není v takovém napětí. Přitom dávky, které používám, jsou extrémně nízké – kolem 0,5 g párkrát za týden.
Jaké jsou nevýhody kratomu?
A abych tu kratom jen nechválila, všichni víme, že každá mince má dvě strany. Co považuji za negativní vlastnost kratomu je to, že se mi po něm špatně spí. Nemyslím celkově dlouhodobý špatný spánek, ale pokud si jej dám pozdě večer, neusíná se mi nejlépe. Když však dodržím čas a dám si ho v odpoledních hodinách, tak je můj spánek naopak kvalitní a spí se mi skvěle. Nutno dodat, že mám ale ve svém okolí kamarády, kteří naopak užívají červenou formu kratomu, přičemž jim prý pomáhá lépe usnout – jak jsem psala výš, každý má jinou zkušenost a každý si najde to své.
Závislost na kratomu
Hodně diskutované téma je závislost na kratomu, což je jistě velmi individuální. Každý jsme jinak citlivější a náchylnější k různým látkám. Moje zkušenost je taková, že jsem kratom užívala asi tři měsíce zhruba 4x týdně a potom jsem ze dne na den přestala a celý měsíc jsem neměla problém si jej nedát. Když si kratom nedám nepociťuji žádné abstinenční příznaky, jaké jsou popisované v mnoha negativních článcích. Proto si myslím, že by neměl být zařazený mezi zakázané látky jako třeba heroin, u kterého abstinenční příznaky reálně hrozí. Znám spoustu lidí, kteří to mají podobně. Kratom užívají párkrát v týdnu a s vysazením nemají problém. Také znám spoustu lidí, kterým pomohl s různými zdravotními problémy od chronických bolestí, depresí až k pomoci vyléčit se ze závislosti na alkoholu, který vnímám jako mnohem nebezpečnější. Víte co? Kratom mi nedělá problém vysadit, ale zkuste mě dát na pustý ostrov, kde nebudu mít kávu. To už tak v pohodě nebudu. Abstinenční příznaky se u mě objeví už během desáté hodiny dopoledne, pokud si nedám svou ranní kávu. Myslím to vážně. Bez kávy si nedokážu představit přežít den. Tak co, nezakážeme kávu?
Aktuální situace kolem kratomu
A teď k aktuální situaci, kde se řeší otázka toho, zda kratom zcela zakázat a zařadit jej mezi nelegálně držené látky. Celá situace se nyní rozpoutala v souvislosti s vydanou reportáží na ČT1 v pořadu 168 hodin. Kratom zde byl popsaný pouze v negativním světle a pouze ve vztahu k dětem. Nezaznělo zde jediné pozitivum, a to i přesto, že jich má kratom opravdu spoustu. Můžete se o tom přesvědčit na stránkách Československé asociace za kratom na tomto odkazu, kde lidé vypráví své příběhy: https://www.csakratom.org/cz/pribehy/
Na reportáž se podívejte a posuďte sami v porovnání ať už s vašimi zkušenostmi nebo se zkušenostmi lidí ve výše zmíněném odkazu. V této chvíli hrozí, že kratom bude zakázaný a bude na něj pohlíženo jako na drogu, což si nedokážu představit vzhledem k tomu, kolik běžných lidí jej užívá. Nedokážu si představit, že by takto mohli žít lidé, kteří užívají třeba heroin. Ani alkohol není zcela zakázaný, a to je mnohem nebezpečnější látkou, která ničí lidem vztahy, trhá rodiny a z lidí se stávají při nadměrném pití trosky. Naopak, jak jsem již psala, kratom léčí lidi ze závislosti na alkoholu a mají tak šanci vrátit se k normálnímu životu. U drog, které jsou v této chvíli zakázané hrozí navíc předávkování, a tedy i úmrtí. Stále nebyl zaznamenaný případ, který by způsobil smrt z důvodu předávkování kratomem. Pokud někdo zemře a říká se, že to bylo kvůli kratomu, tak se nakonec zjistí, že v sobě měl dalších 5 látek. Co se stane, když si dáte víc kratomu, než byste měli? Kratom vás unaví a uspí. Pak se ale zase vzbudíte a jdete dál. Tohle mi nepřipadá jako látka, která by měla být nelegální jen kvůli nesprávně podaným informacím a záměrnému zveřejňování negativních a nepravdivých informací.
Automaty s kratomem
Co je opravdu špatné je to, že někteří prodejci umisťují automaty s kratomem vedle škol, kde si je samozřejmě koupí děti. Myslím, že nemusím ani vysvětlovat, proč je tohle špatné. Vzhledem k pochopení toho, že kratom by neměli mít volně přístupný děti, se přikláním k tomu, aby byl jeho prodej regulován od 18 let. Regulace kratomu by také přinesla další pozitiva, jako je například kontrola kvality a možnost sdělit uživatelům, jak jej užívat a k čemu slouží, což nyní možné není. Uživatel by pak mohl posoudit možná rizika.
Jak pomoci?
Jste také uživatelé kratomu, běžně fungující lidé, pomáhá vám kratom na soustředění, motivuje vás k větším fyzickým výkonům při sportovních aktivitách, jste po něm produktivnější, pomáhá vám na nějaký zdravotní problém, na který ani léky nezabírají, máte více energie do života a chtěli byste aktuální situaci nějak pomoci?
Způsobů je hned několik, avšak nyní je jedna z největších pomocí to, že natočíte video. Jo, chápu. Mluvit veřejně na kameru, to má málokdo rád, ale představte si, že se za pár dní vzbudíte a kratom si už neobjednáte. Váš oblíbený e-shop už totiž neexistuje, vaše zásoby vám za chvíli dojdou, a hlavně jestli ještě nějaké máte, můžete z toho mít velké problémy, protože u sebe máte třeba 200 g nelegální látky? Jak byste dopadli, kdybyste u sebe měli 200 g kokainu? To je docela na blbá představa, že? Já si to představuji a říkám si, že za těch pár sekund, po které budu mluvit na video, mi to prostě stojí. Asi bych si pak před nějakým těžkým tréninek, u kterého vím, že by mi kratom pomohl, říkala, že jsem se měla hecnout a to video prostě natočit. Se spoustou z vás už jsem mluvila, ale nemůžete to udělat například kvůli vašemu zaměstnání, což naprosto chápu. Určitě se ale najdou lidé, kteří tohle řešit nemusí a natočením krátkého videa by situaci mohli opravdu moc pomoct.
Pokud souhlasíš s natočením videa, řekni ve videu, které bude dlouhé maximálně minutu – na co kratom používáš, nebo v jakých situacích pozitivně ovlivnil tvůj život. Pomáhá ti při nějakých zdravotních obtížích? Pokud máš negativní zkušenosti, samozřejmě je můžeš uvést také. Dále co si myslíš o tom, že by měl být kratom zcela zakázaný a jestli souhlasíš s regulací. Zkrátka popíšete svůj vztah s kratomem. Vím, že je to téma na dlouhé povídání, ale prosím o dodržení času maximálně minutu, abychom mohli video zařadit do jednoho delšího spotu. Video točte prosím na výšku a ve videu by měl být vidět váš obličej a slyšet srozumitelně váš hlas.
Videa prosím zasílejte sem: info@csakratom.org přes https://www.uschovna.cz/ nebo https://wetransfer.com/ .
Těm, kteří video natočí mockrát děkuji. Pořád věřím, že situace dobře dopadne. Pokud pošlete video, napište prosím do poznámky moje jméno. Budu mít radost, pokud uvidím, že tento článek měl smysl.
Pokud jste ti, kteří z nějakého důvodu video natočit nemohou, ale rádi by pomohli jiným způsobem, napište anonymní příběh se stejnými informacemi jako jsem uvedla výše. Příběhy budou zveřejněné na stránkách Česko slovenské asociace za kratom. Inspirovat se můžete v příbězích, které jsou již napsané někým jiným:
https://www.csakratom.org/cz/pribehy/
Pokud nechcete točit video ani psát příběh, je tu ještě další možnost, a to podpis petice za regulaci kratomu, která se připravuje, proto prosím sledujte webové stránky ČSA Kratom nebo moji instagramovou stránku, kde ji jistě zveřejním:
https://www.instagram.com/nikolasarsova/
Objednáváte kratom stejně jako já nejraději z Kratomie? https://www.kratomia.cz/ při zadání kódu “nikola10“ můžete mít slevu 10%.
Pokud jste dočetli až sem, asi vás situace opravdu zajímá a osud kratomu vám není lhostejný. Jestli vás ještě něco zajímá, napište mi na instagramu nebo do e-mailu sarsovanikola@email.cz . Budu se těšit na Vaše zprávy.
Leave a Reply